Dziewanna - działanie i zastosowanie w leczeniu i domowej kosmetyce.

Zbierajmy dziewannę! Dziewanna stosowana zewnętrznie w postaci toników, naparów, okładów nawilży cerę zmniejszy wypryski, a stosowana na włosy nada im blask, połysk i miękkość oraz wzmocni cebulki włosów. Ponadto działa przeciwzapalnie na błony śluzowe jamy ustnej, gardła, napotne i moczopędne. Zapraszam na wpis.






Występowanie
Dziewannę można spotkać na  słonecznych, suchych stanowiskach,  min. przy drogach, nieużytkach, na glebie piaszczystej  i kamienistej. Kwitnie od czerwca do września. Do celów leczniczych zbiera się kwiaty w drugim okresie wegetacji i suszy się w temperaturze do 35C. Oczywiście można kupić kwiaty dziewanny m.in TUTAJ.

Skład dziewanny:
Kwiaty: barwniki (krocetyna, ksantofil), śluzy (2-3%), cukry (ok. 11%), saponiny verbaskosaponiny), irydoidy, alkohole wielowodorotlenowe, flawonoidy (hesperydyna), olejek eteryczny, sole mineralne (ok. 6%), kwasy organiczne, karoten, witamina PP i z grupy B.[1]
Działanie dziewanny:
  • wykrztuśne, 
  • napotne,
  • antybakteryjne, przeciwwirusowe 
  • zmniejsza wydzielanego łoju, 
  • wspomaga gojenie się ran,
  • łagodzi i nawilża skórę,
  • wspomaga leczenie łupieżu,
  • hamuje wypadanie włosów wzmacniając cebulki włosów,
  • nadaje połysk i miękkość włosom,
  • barwi włosy na jasny, złoty kolor-przeznaczenie do jasnych włosów.
  • ma działanie łagodzące w przypadku podrażnień, oparzeń.
  • łagodzi ból gardła - w formie płukanki,
  • ma działanie odkrztuśne,


Odwar z  z kwiatów dziewanny- płukanka do włosów i tonik do przemywania twarzy.

Sposób przygotowania:

  •  Łyżkę kwiatów dziewanny zalać szklanką ciepłej wody i ogrzewać do wrzenia ( nie gotować). Zostawić pod przykryciem na ok. 15 minut i odcedzić.
Zastosowanie:
  • Do płukania i picia w stanach nieżytowych jamy ustnej, gardła i oskrzeli, zmniejsza nasilanie odruchów kaszlowych.
  • Do przemywania twarzy lub jako płukankę na świeżo umyte włosy-zalecane do jasnych włosów.

Nalewka z dziewanny - tonik do przemywania twarzy.
Kwiaty dziewanny zalej alkoholem 40% w stosunku 1:2 (ziele:alkohol). Maceruj ok. tygodnia. Następnie odcedź kwiaty od alkoholu. Nalewkę można rozcieńczyć i stosować jako tonik do przemywania twarzy oraz bardzo mocno rozcieńczoną jako płukankę do włosów i również składnik maści.


Ekstrakt glicerynowy z dziewanny 
Ekstrakt glicerynowy może posłużyć jako składnik do wykonania kremu, toniku. Rozcieńczony ekstrakt glicerynowy nałóż na wacik i przemywaj nim twarz. Możesz również zrobić macerat na bazie mleczanu sodu, który ma też właściwości nawilżające lub zastosować składniki o właściwościach nawilżających. Jak wykonać ekstrakt glicerynowy krok po kroku dowiesz się TUTAJ


Trwałość kosmetyków
Kwiaty dziewanny w powyższych kosmetykach możesz zastosować zarówno świeże jak i suszone. Trwałość kosmetyków na glicerynie i nalewce jest dość długa należy je jednak trzymać w ciemnym i suchym miejscu. Tonik na bazie wody należy przechowywać w lodówce trwałość ok 5 dni.

Tonik z dziewanny możesz wzmocnić olejkami kosmetycznymi m.in.









 Produkty do wykonania powyższych kosmetyków kupisz TUTAJ


Komentarze

  1. Oo, dziewannę też koniecznie muszę wypróbować! Mnóstwo koleżanek mi ją polecało, więc chyba coś musi w tym być :) Ja zaopatrzyłam się póki co w liść jiaogulan. Dokładne szczegóły jego działania nie są mi znane, ale zdecydowanie lepiej się po nim czuję i codzienny stres nie daje mi się aż tak we znaki. Ponoć to naturalny adaptogen, także warto spróbować :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Z pewnością skorzystam z Twojego przepisu , ponieważ uwielbiam takie klimaty. Jestem ogromnym fanem różnorodnych ziół oraz herbat oraz ich zastosowaniu. Wszystkim zainteresowanym polecam sklep z herbatami oraz ziołami - https://www.herbapol.com.pl/produkty/spozywcze/dla-gastronomii/herbaty-premium .

    OdpowiedzUsuń
  3. Jeśli chodzi o środki ochrony roślin przed chwastami, to ja polecam: https://www.syngenta.pl/srodki-ochrony-roslin/herbicydy Objawy działania środka widoczne są zawsze najpierw na młodych, rosnących częściach rośliny.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz