Chmiel Zwyczajny-zastosowanie lecznicze

Chmiel posiada liczne właściwości stosuje się jako sprawdzony środek nasenny, uspokajający, łagodzi objawy menopauzy, stosuje się jako środek na niestrawność, a także ma działanie poprawiające kondycje włosów i skóry.



Surowcem leczniczym są kwiatostany żeńskie (szyszki chmielowe) Lupuli strobili zebrane w początkowej fazie kwitnienia oraz lupulina (Lupulinum – Lupuli glandulae), czyli otarte z wysuszonych szyszek włoski  gruczołowe. 
Oba surowce  zawierają: 1-3% olejku eterycznego, żywice, flawonoidy, kwasy fenolowe i garbniki.

Właściwości uspokajające
Szyszki chmielu i lupulina stosowane są w stanach napięcia, niepokoju, trudnościach w zasypianiu, w nerwicach okresu przekwitania oraz w nadmiernej pobudliwości płciowej.

Na bezsenność
Wyciągi z szyszek chmielu stosuje się jako środek uspokajający, jak również w mieszankach ziołowych z innymi ziołami wykazującymi działanie uspokajające.

Na niestrawność
Goryczki chmielowe pobudzający wydzielanie śliny i soku żołądkowego, ułatwiają trawienie, oraz zwiększają łaknienie.

Schorzenia skórne
Wyciągi z szyszek chmielowych podaje się postaci okładów na stany zapalne skóry, w ranach trudnych do gojenia się i bólach reumatycznych.

Na menopauze
Szyszki chmielu wykazują działanie estrogenne, ekstrakt chmielowy zmniejsza uderzenie gorąca, może przyśpieszyć menstruację i zwiększyć miesiączkowanie.

Na problemy z włosami
Wyciągi z chmielu bardzo często wykorzystuje się go jako składnik szamponów, wyciągi z niego dodaje się też do kremów przeciwzmarszczkowych.



Preparaty Jakie możesz sporządzić w domu:
Napar jako środek poprawiający trawienie, rozkurczowy wzmacniający i uspokający
1 łyżkę szyszek zalać 1 szklanką wrzącej wody i pozostawić pod przykryciem 15 minut i przecedzić pić 1/2 szklanki.

Zioła na obmywanie głowy wzmacniający wyp;adanie włosów, łojotoku, łupieżu a nawet grzybicy


Wsypać 1-2 łyżki mieszanki do 2 szklanek zimnej wody gotować pod przykryciem 15-30 minut odstawić na 15 min i przecedzić. Pozostałe po przecedzeniu zioła zalać ponownie 2 szklankami wody, zagotować, po lekkim ostudzeniu dodać 2 szklanki ciepłej wody. Pierwszym płynem zmoczyć włosy i palcami masować skórę głowy, poczekać 5 minut i umyć wodą otrzymaną z powtórnego odwaru Korzystne jest, aby po umyciu nie osuszać włosów lecz zawiązać ręcznikiem turban na 30 min.

Przepis pochodzi z: Ożarowski A., Jaroniewski W., Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie, Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych, Warszawa 1987.




Bibliografia:
[1] Ożarowski A., Jaroniewski W., Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie, Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych, Warszawa 1987.
[2]http://www.czytelniamedyczna.pl/3817,waciwoci-lecznicze-chmielu-zwyczajnego-humulus-lupulus-l.html




Komentarze

  1. Chmiel ma rewelacyjne właściwości jeśli chodzi na przykład o regenerację włosów. Nawet zwykłe piwo może trochę pomóc w odbudowie zniszczonych włosów. Rzecz jasna najlepszy rezultat zobaczysz po szamponach lub odżywkach :D Także chmiel to nie tylko piwo

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz