Dymnica Pospolita w kosmetyce i w leczeniu

Dymnica Pospolita

Fumaria officinalis L.Autor: Justyna ZarzeckaRoślina jednoroczna z rodziny Makowatych (Papaveraceae),  wystepująca w Europie i Azji. W Polsce występuje na całym niżu i w dolnych partiach górskich, osiągająca 15—30 cm wysokości. Łodygę ma wzniesioną lub podnoszącą się, wielokrotnie rozgałęzioną. Liście są dwu., trzykrotnie pierzaste o równo wąskich lancetowatych odcinkach, szarozielone. Przypominają wyglądem liście kopru.

Drobne różowopurpurowe kwiaty zebrane w kwiatostany groniaste. Kwitnie od maja do września. Dymnica jest dość pospolitym chwastem upraw rolniczych.

Po roztarciu ziela – przypomina zapach dymu spalanych liści lub drewna.

Surowcem roślinnym są pędy w początkach kwitnienia Herba Fumariae. zebrane suszy się w dobrze przewiewnym i ciemny miejscu w temperaturze do 40C

Ziele zawiera liczne związki czynnne
 •  alkaloidy izochinolinowe : np. protopina, kryptopinę,
 •  pochodne tetrahydroberberyny (np. synaktynę, tetrahydrokoptyzynę i korydalinę),
 • bulbokapninę,
 • fumarotycynę,
 • fumarowy,
 • żywice,
 • garbniki,
 • flawonoidy,
 • śluz i sole mineralne.

Działanie
Ziele dymnicy działanie silnie rozkurczowe na mięśnie gładkie. Powoduje rozkurcz jelit, dróg żółciowych, co ułatwia odpowiednie przemieszczanie treści pokarmowej i regularne wypróżnianie. Obserwuje się także zwiększenie ilości wydalanego  moczu i nieznaczne obniżenie ciśnienia krwi. Leczenie preparatami z ziela dymnicy powinno odbywać się pod kontrolą lekarza. Wyższe dawki mogą zaburzać pracę serca i wątroby oraz porażać mięśnie gładkie. Długotrwałe stosowanie wyciągów z ziela może być powodem uszkodzenia oczu i objawów jaskry.

Zastosowanie
 • w choroby wątroby i dróg żółciowych, w przypadku niedostatecznie wydzielania żółci, w kolce żółciowej, skurczach żółciowych. Stosuje się również w nadmiernie wytwarzanej żółci.
 •  w chorobach skórnych, ma działanie Przeciwświądowe, oczyszczająco, ściągające.

Surowiec kosmetyczny

 

Lotiony, kremy, mleczka
Choć ekstrakt z dymnicy pospolitej stosowany jest rzadko w kosmetyce, znalazł zastosowanie w tonikach, mleczkach do pielęgnacji skóry tłustej, trądzikowej. Dymnica pospolita ma działanie oczyszczające, przeciwświądowe, ściągające skórę dzięki zawartych w nim garbnikach. Znalazłam firmę ATW , która produkuje kremy z ekstraktem dymnicy. Czy znacie więcej takich kremów ziołowych? A może testowałyście?

Maseczki
Świeża mieszanka z soku dymnicy, krwawnika i mąki pszennej tworzy pastę, którą stosuje się jako maseczka do cery tłustej i zanieczyszczonej porami.
Sok uzyskuje się w moździerzu, następnie dodaje się trochę mąki pszennej i wody wyciska się przez materiał. Gotową papkę nakłada się na twarz pozostawia do wyschnięcia. Twarz przemywa się letnią wodą

Napar ziołowy
U osób z przewlekłym drożdżakowym zapaleniem wałów paznokciowych korzystne działanie uzupełniające leczenie przeciwgrzybicze ma również napar z mieszanki ziołowej:
 • koszyczek krwawnika
 • ziele nostrzyka
 • ziele dymnicy pospolitej
Napar wykonuje się z dwóch łyżek ziół w litrze wody i zaleca moczyć palce w temp. 38-40°C przez 15-20 min.

Mieszanka do kąpieli
50g ziela dymnicy zalać 1,5l wodą, doprowadzić do wrzenia. Gotować przez 30min. Odstawić na kolejne 30 min. Pod przykryciem, następnie przemieszać zioła i przecedzić. Czas kąpieli w temperaturze 37C przez ok. 20minut.
Mieszanka ma działanie relaksujące i odprężające. 


Surowiec leczniczy 

 

Odwar z ziela dymnicy
1/2 łyżki ziela dymnicy zalać 1 szklanką wody letniej i gotować przez 3 min. Odstawić na 15 min i przecedzić. Pić 1-3 łyżki 2-4 razy dziennie w chorobach wątroby i pęcherzyka żółciowego przez 10-15 dni, następnie zrobić 10-dniową przerwę.


Zioła metaboliczne
Stosować jako środek regulujący przemianę materii, ułatwiający przyswajanie składników pokarmowych i ogólnie wzmacniający, zalecany zwłaszcza w okresie zimy i wczesną wiosną.

Zmieszać równe ilości: ziela dymnicy, liści brzozy, liści pokrzywy, liści melisy, ziela skrzypu, ziela fiołka trójbarwnego, korzeni mniszka i kory kruszyny.

Zalać 1 łyżkę ziół 11/2 szklanki wody ciepłej, ogrzewać do wrzenia pod przykryciem i pozostawić na 15-20 min. Przecedzić i pić w dwóch porcjach -rano i wieczorem.


Zioła żółciopędne
zmieszać po:

 • 25 g ziela dymnicy,
 • 25 g liści mięty pieprzowej,
 • 25 g  kwiatów kocanki, ziela dziurawca i rozdrobnionych korzeni mniszka.


Zalać 2 łyżki ziół 3 szklankami wody gorącej i gotować 3 min. Odstawić na 15 min i przecedzić. Pić po 2/3 szklanki 3 razy dziennie po jedzeniu jako środek żółciopędny, żółciotwórczy i rozkurczowy.

Ja już nazbierałam ziele dymnicę, nostrzyka i  koszyczki krwawnika.  Czekam, aż się wysusza i będę robić napary kąpielowe.

Komentarze

 1. Zdaje mi się że widziałem coś takiego tylko ma żółte kwiatki. Czy to możliwe?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam :)
   Nigdy nie widziałam dymnicy żółtej, szukałam w zielniki coś podobnego, ale nic mi nie przyszło na myśl.

   Usuń
 2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz