Zastosowanie stokrotki w kosmetyce i w medycynie naturalnej

Wiosna to czas kiedy możemy spotkać te piękne małe kwiatuszki, rozsiane na rabatach, trawnikach i w naszych ogrodach. Długi czas kwitnienia stokrotki pozwala nam nie tylko nacieszyć oko swoją delikatną urodą, ale również zapewnia  dostępność surowca zielarskiego przez wiele miesięcy od marca, aż nawet do października. Z kwiatów stokrotki możemy sporządzić macerat, krem do twarzy, syrop, a w wolnej chwili popijać napar :). Zapraszam na post.



Morfologia i występowanie

Stokrotka należy do roślin astrowatych, występuje w całej Europie i pospolicie w Polsce. Odmiany uprawne stokrotek mają większe i pełniejsze  kwiaty dostępne w różnych gamach kolorystycznych  od białej barwy po odcień czerwony. Stokrotka nie jest wymagającą rośliną rośnie na stanowiskach słonecznych i półcienistych.

Surowiec zielarski

Kwiaty, liście, korzenie stokrotki.

Kwiat i liście stokrotki zawierają:
  • garbniki.
  • olejki eteryczne (monoterpeny i poliacetyleny).
  • flawonoidy (apigeninę, kamferol, kwercytynę)- mają działanie antyoksydacyjne, przeciwzapalne.
  • kwasy fenolowe- działanie antybakteryjne, przecigrzybiczne.
  • sole mineralne.

Korzeń stokrotki zawiera:
  • saponiny triterpenowe -zmniejszają napięcie powierzchniowe i mają działanie podobne jak mydła, są dobrym środkiem wykrztuśnym.

 

Zastosowanie Stokrotki

Stokrotkę, głównie wykorzystuje się do łagodzenia stłuczeń, obrzęków, stosuje się jako środek wykrztuśny, do wykwitów skórnych, ale również w nieregularnych menstruacjach.


Napar z ziela stokrotki:
Garść kwiatów stokrotki zalej  250ml wrzącą wodą i odstaw pod przykryciem na kilkanaście minut. Przecedź kwiaty stokrotki. Napar pij trzy razy dziennie.

 


Właściwości naparu ze stokrotki stosowanego wewnętrznie:
  • zastosowanie przy nieregularnych menstruacjach,
  • środek moczopędny, zalecany przy kamienicy nerkowej i pęcherzowej,
  • obniża ciśnienie- zastosowanie w chorobach miażdżycowych,
  • oczyszcza skórę,
  • łagodzi kaszel, środek wykrztuśny.

Właściwości naparu stosowanego zewnętrznie:
  • do przemywania oczu przy drobnych stanach zapalnych.
  • okład na stłuczenia, oparzenia

Syrop stokrotkowy
Do sporządzenia syropu ze stokrotki potrzebujemy:
  • stokrotki - ½ kg
  • cytryna - 2 szt.
  • cukier - ½ kg
  • wrząca woda - 3 szk.
Oczyszczone kwiaty stokrotki zalej trzema szklankami wrzątku następnie dodaj cytrynę pokrojoną w plastry. Odstaw na 24h. Stokrotkową miksturę odcedź od kwiatów następnie dodaj cukier i mieszaj. Czas gotowania zależy jak gęsty chcesz uzyskać syrop. Gotowy syrop przelej do wyparzonych słoiczków. Przepis pochodzi stąd

Zastosowanie stokrotki w kosmetyce

Stokrotka, ze względu na właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybiczne, przeciwzapalne znalazła zastosowanie w kosmetyce. Ze stokrotki można stworzyć mnósto ciekawych rzeczy. Dzięki wyżej wspomnianym właściwościom można stokrotkę stosować w problemach skórnych, obrzękach stłuczeniach w postaci kremu, maści, maseczki, a nawet toniku.

Kąpiel z kwiatami stokrotki 
Kąpiel należy sporządzić z uprzednio przygotowanego naparu. Dwie garści Kwiatów stokrotki zaparzamy w garnuszku  na 500ml wody. Kwiaty przecedzamy i wlewamy do kąpieli. Kąpiel stokrotkowa działa wzmacniająco na skórę i uszczelnia kapilary likwidując obrzęki. 

Poniżej wkleiłam ciekawy przepis na kąpiel ze stokrotki, który  pochodzi z tej strony doz.pl

Kąpiel z dodatkiem stokrotek

Składniki:

Kwiaty stokrotki                             20,0

Krwawnik                                       20,0

Szałwia                                           20,0

Babka lancetowata                         20,0

Kwiaty nagietka                             20,0

Woda                                         2000,0

Całość składników ogrzewamy na małym ogniu pod przykryciem 2 min. Przecedzamy a następnie odwar wlewamy do wanny napełnionej wodą o temp. 38°C. Kąpiel powinna trwać 20 min. Ma działanie oczyszczające i odtruwające.

Macerat stokrotkowy
Garść stokrotek zalej wybranym olejem np. słonecznikowym, oliwą z oliwy, olejem winogronowy i odstaw macerat w słoneczne miejsce, na 6 tygodni. Składniki aktywne ze stokrotki przejdą do oleju. 
Olej stokrotkowy można bezpośrednio rozprowadzić na stłuczenia, ale też idealną bazą do tworzenia maści i kremu. Maść od kremu różni się tym, że nie ma  w niej ani grama wody, a wchłanialność jest znacznie dłuższa niż kremu. Krem jednak wymaga dodatkowego emulgatora, bez niego faza wodna rozdzieli od fazy olejowej.




Krem ze stokrotki na stłuczenia i na wypryski
Krem ze stokrotki sporządziłam na bazie maceratu olejowego i naparu z kwiatów stokrotek z dodatkiem żelu lnianego. Krem jest bardzo prosty do zrobienia w warunkach domowych i już znalazł swoje pierwsze zastosowanie moje młodsza siostra poobijała mocno kolana na rowerze, dlatego została pierwszą testerką mojego kremu na stłuczenia. Krem można również śmiało stosować na twarz jeżeli mamy problemy z wypryskami. Jak zrobić krem stokrotkowy zapraszam TUTAJ





Tonik ze stokrotki
1. Sporządzamy napar ze stokrotki ( jak zrobić opisane wyżej) odcedzamy i  taka podstawa wersja toniku jest już gotowa, trzymamy go w lodówce, przydatność takiego toniku wynosi kilka dni. Tonik ma działanie ściągające, zmniejszające zaczerwienienie twarzy.

2.Garść kwiatów zalewamy 200ml etanolem(40%m wódką), drugą garść kwiatów zalewamy 200ml wrzątkiem. Do 20ml etonolu (40% wódki) dodajemy 80ml naparu ze stokrotki. Na koniec dodajemy kilka kropel gliceryny. Tonik stosuje się do cery tłustej i trądzikowej.

Rozcieńczamy etanol wodą, tak aby uzyskać tonik o niskiej zawartości alkoholu, dozujemy według własnego uznania ja robię o bardzo niskiej zawartości etanolu w toniku, bo nie lubię jak za mocno wysusza skórę. Tonik możemy urozmaić dodatkiem gliceryny kosmetycznej, która ma działanie nawilżające.



Maseczka/okład ze stokrotki
1.Garść kwiatów i ziela stokrotki dokładnie rozdrabniamy i mielimy za pomocą blendera papkę nakładamy na stłuczenia. 
2. Dwie łyżki stołowe naparu ze stokrotki mieszamy  z 2 łyżkami płatków owsianych,  0,5 łyżeczką miodu i łyżeczką maceratu olejowego. Maseczkę nakładamy na twarz, pozostawiamy na 15 minut i zmywamy. Maseczka łagodzi obrzęki i obkurcza naczynia krwionośne, zmniejszając zaczerwienie.


Polub stronę Zastosowanie Ziół na Facebooku
https://www.facebook.com/pages/Zr%C3%B3b-sw%C3%B3j-kosmetyk/590427557760941?ref=hl

Komentarze

  1. mnie sie marzy maceracik i potem krem;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie ma to jak naturalne kosmetyki! :) Bardzo ciekawy blog, przyłączam się do obserwatorów i zapraszam do siebie!

    http://walkingondream.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  3. Stokroteczki idę po was! Kremik będzie!

    OdpowiedzUsuń
  4. Ale swietny post:) normalnie to depcze stokrotki, nie znalam ich wlasciwosci.
    Koniecznie zrobie napar:)

    OdpowiedzUsuń
  5. Chyba w końcu się za to zabiorę, macerat marzy mi się już jakieś 2 lata.
    A jeśli chodzi o tonik z dodatkiem etanolu, też należy przechowywać go w lodówce? Jak długo będzie zdatny?

    OdpowiedzUsuń
  6. Nigdy nie słyszałam o takich zastosowaniach stokrotki. Świetny post ;)

    OdpowiedzUsuń
  7. Angielskie przysłowie mówi, ze jak nadepniesz 7 stokrotek to znaczy, że nadeszła prawdziwa wiosna, Stokrotki są do późnego lata - skromne i urocze, Warto je "zgarnąć" dla urody i zdrowia, Ja zrobiłam olej na stokrotkach.naturalnie.pro/stokrotka-czyli-ksiezna-daisy/

    OdpowiedzUsuń
  8. Witam :) mam pytanie odnośnie toniku z etanolem :) Czy podane proporcję są dobrze napisane ? Bo zastanawiam się dlaczego zalewamy 200 ml etanolu kwiaty stokrotki, a do sporządzenia dodajemy tylko 20 ml na 200 ml wody . Czy na pewno podane proporcje są odpowiednie ? czy brakuje jednego 0 ? Z góry dziękuję za odpowiedź :)

    OdpowiedzUsuń
  9. Kto by pomyślał że stokrotka ma tyle zastosowań :) https://www.swiatzatyczek.pl/

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz