Chaber bławatek zastosowawnie w kosmetyce i w medycynie

Chaber bławatek jest rośliną jednoroczną lub dwuletnią z rodziny astrowatych. W Europie i w Polsce  rośnie jako pospolity chwast. Chaber bławatek stosuje się jako napar moczopędny w problemach ze skąpym wydalaniem moczu, w zapaleniu nerek. Dzięki zawartym składnikom aktywnym znalazł zastosowanie jako okład oczny w zapaleniu spojówek, stosowany jest również do przemywania skóry z łupieżem, grzybicą. Napar z chabru bławatka można wykorzystać do sporządzania własnego kremu pod oczy.  Zapraszam na post.





Surowcem zielarski:  Kwiat chabru bławatka (Flos Cyani). 

Suszenie: Kwiaty chabru bławatka najlepiej suszyć w ogrzewanych suszarniach. Domyślam się, że  w warunkach domowych może to być problem. Najlepszym sposobem suszenia w domu jest suszenie w mikrofalówce. Rozłóż płaską warstwę płatków chabru bławatka na talerzyku, następnie włóż talerz do mikrofalówki na 1 minutę. Płatki suszone tą metodą nie tracą niebieskiej barwy widać to na poniższym zdjęcie (lewa strona).


Właściwości lecznicze chabra bławatka:

  • Choroby nerek, problemy z wydalaniem moczu, zapalenie kłębków, miedniczek nerkowych.
Napar z kwiatów chabra bławatka
2 łyżki kwiatów chabra bławatka zalej szklanką wrzącej wody i zostaw na 15 minut pod przykryciem, następnie przecedź. Pij 2 razy dziennie po 0,5 szklanki między posiłkami.

Wodne wyciągi z kwiatów chabru wywierają dość silne działanie moczopędne. Zwiększają, czasem kilkakrotnie, ilość wydzielanego moczu, tym więcej, im silniejsze było zahamowanie jego wydzielania. Działanie to przypisuje się glikozydom antocyjanowym.
  • Choroby oczu i skóry głowy-działanie przeciwbakteryjne
Okłady z chabru bławatka
Wacik namoczony w naparze należy nałożyć na brzegi powiek i spojówek. Napar stosuje się również na nadwrażliwość na intensywne promieniowanie z ekranów telewizyjnych i monitorów komputera. Napar można stosować się do przemywania skóry głowy w łupieżu i grzybicy.

Okłady przykładaj kilka razy w ciągu dnia.



Mieszanka ziołowa chabru bławatka z innymi ziołami na napar oczny. 





Zmieszaj 4 łyżki kwiatów chabru, 3 łyżki ziela świetlika i 2 łyżki kwiatów rumianku. Zalej 2 łyżki mieszanki 1 szklanką wrzącej wody, odstaw i trzymaj pod  przykryciem 15 minut. Po tym czasie przecedź. Przykładać ciepłe przymoczki na oczy w stanach zapalnych, kilkakrotnie w ciągu dnia.




Domowy krem z chabrem bławatka na sińce pod oczami

Z naparu chabru bławatka możesz sporządzić krem pod oczy, który będzie łagodzić podrażnienia, sińce, zaczerwienienia pod oczami. Krem jest prosty w wykonaniu. Do sporządzenia potrzebne będą następujące składniki:
  • napar z płatków chabru bławatka-  ma działanie łagodzące podrażnienia, delikatnie rozjaśniające skórę. Jest składnikiem o właściwościach przeciwalergicznych.
  • napar ze świetlika lekarskiego - posiada właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne, zmniejsza obrzęki i opuchliznę. Okłady są skuteczne w przypadku łzawienia oczu, zapalenia spojówek, nadmiernej wrażliwości na światło i ogólnego zmęczenia oczu
  • olej jojoba wspomaga i wzmacnia naturalną, lipidową strukturę ochronną skóry oraz jest źródłem przeciwutleniającej witaminy E.
  • skwalan  naturalnym składnikiem ludzkiego sebum, błyskawicznie się wchłania, jest przeciwutleniaczem, zapobiega uszkodzeniom powodowanym przez UV i powstawaniu plam starczych, stymuluje wzrost komórek i posiada właściwości antybakteryjne. Nadaje skórze miękki, gładki wygląd. 
  • oliwa z oliwek-  silny przeciwutleniacz, intensywnie pobudza komórki, działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, ściągająco i nawilżająco
  • witamina E- ma działanie przeciwzmarszczkowe, dodatkowo pełni funkcje lekko konserwujące krem.

Chcesz wiedzieć jak zrobić krem zapraszam TUTAJ


Komentarze

  1. Niedaleko mnie na polu rośnie chaber, ale jest taki piękny, że nie mogę go zerwać:D

    OdpowiedzUsuń
  2. Przepis fajny na sporządzenie własnego kremu pod oczy ,ale co to jest skwalan ?? Jak to nnabyć ?? Gdzie to kupić ??

    OdpowiedzUsuń
  3. Jeszcze nigdy nie robiłam własnego kremu, ale przepis bardzo fajny :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Dziekuje za te informacje o blawatku.Cudny kwiatek!!!

    OdpowiedzUsuń
  5. Stosuję płyn do demakijażu, który zawiera bławatek :-)

    OdpowiedzUsuń
  6. Napar z płatków - czy można stosować wewnętrznie u dzieci, a jeśli tak, to od którego miesiąca / roku życia?

    OdpowiedzUsuń
  7. Odpowiedzi
    1. Kocham takie odpowiedzi <3
      A teraz łopatologicznie. Jakby pediatra i internista znał odpowiedź na moje pytanie, to nie szukałabym jej w necie :p

      Usuń
  8. Suszenie ziół w mikrofalówce to albo brak wiedzy w temacie albo głupota.Szkoda środka leczniczego bo mikrofale go zniszczą

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz