Wyka płotowa zrób swoje domowe kosmetyki-wcierka do włosów i maseczka na stany zapalne skóry.

Wyka płotowa to pospolita roślina, którą możemy spotkać na polach, w zbożu, przy lasach, kwitnie od maja do sierpnia. Z wyki płotowej możemy wyczarować wiele ciekawych domowych preparatów kosmetycznych jak wcierkę do włosów zapobiegająca wypadaniu włosów, maseczkę na  stłuczenia, stany zapalne, okłady na skórę trądzikową, pozbawioną elastyczności.


Składniki aktywne: fitoncydy, związki cyjanogenne, karetonoidy, flawonoidy w tym kwercetyna, rutyna; garbniki, polifenole, aminokwasy, białka, enzymy, polisaharydy, guanidyny, śluzy, kumaryny, fitisterole, triterpeny.

Surowiec zielarski: zakwitające pędy wyki płotowej


Wcierka na skórę głowy przy wypadaniu włosów.

Intrakt z kwiatów wyki – Intractum Viciae: 1 część świeżych rozdrobnionych kwiatów wyki zalać 5 częściami alkoholu 50-60% o temperaturze wrzenia; odstawić na 7 dni, przefiltrować. Zażywać 2 raz dziennie po 10 ml w 100 ml wody. Po rozcieńczeniu wodą 1:1 lub 1:2 – do przemywania i okładów.
Alkoholowy wyciąg z wyki stosuje się do przemywania skóry głowy i włosów przy łysieniu. Maseczka ze świeżego ziela
Świeże lub suche ziele drobno posiekać i zalać niewielką ilością gorącej wody. Po kilkunastu minutach papkę nałożyć na stłuczenia, stany zapalne, opuchnięte miejsca.

Okłady z naparów kosmetyków
Ziele i kwiat wyki płotowej zalać zimną wodą z dodatkiem soli fizjologicznej,  namoczyć gazik w maceracie i przyłożyć na skórę trądzikową, naczyniową, słabo odżywioną, pozbawionej elastyczności, okłady stosuje się również przy trądziku różowatym.

Macerat wodny z wyki płotowej bogaty jest w flawonoidy, witaminy, peptydy, enzymy, taka mieszanka jest świetną odżywką dla skóry.

Kąpiel z wyki płotowej na atopowe zapalenie skóry
Garść wyki płotowej ( można dodać również garść ziele nostrzyka żółtego) zalać  ok. 0,5l wrzątkiem. Odstawić na 5-10 minut. Napar wlać do kąpieli.  
Przepisy pochodzą ze strony:

Komentarze

  1. mam atopowa skóre, napewno wypróbuje :)
    zapraszam :) http://krecikowaaszafa.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz