Wrzos zwyczajny działanie przeciwzapalne, odkażające układ moczowy i nie tylko!

Wrzos zwyczajny to roślina lecznicza, którą można stosować w formie odwarów, naparów, a nawet miodu, działa odkażająco na układ moczowy, ma działanie przeciwobrzękowe, napotne, uszczelnia  naczynia krwionośne.

W skład wrzosu wchodzą kwasy organiczne i substancje gorzkie, które regulują proces trawienny i apetyt. Zawarte w wrzosie potas i krzem wspomagają regeneracje ciała, dlatego stosowany jest w dolegliwościach skórnych.






Napar z kwiatów wrzosu:
  • 1-1,5 łyżki kwiatów zalać 2 szklankami wody wrzącej, zamknąć i odstawić na 1 godzinę. Pić 1/3-1/2 szklanki 2-4 razy dziennie po posiłkach jako środek moczopędny i odkażający drogi moczowe lub 30 min. przed jedzeniem jako środek żołądkowy, regulujący trawienie.
Odwar z kwiatów wrzosu:
  • Łyżkę suszonych kwiatów zalać szklanką wody i gotować przez 3-5 minut, następnie przecedzamy i pijemy 2-3 razy dziennie. Odwar stosujemy w chorobach układu moczowego i układu pokarmowego.
Kąpiel i płukanka z kwiatów wrzosu
Wrzos posiada potas i krzem, który wspomaga regenerację ciała, dlatego jest dobrym preparatem ściągającym i odkażającym.
  • Napar wrzosów wlej do wanny.
  • Napar z wrzosów stosuj jako płukanka do włosów (stosuj na umyte włosy).


Miód wrzosowy


Miód pozyskiwany jest z kwiatów, w formie płynnej jest ciemnobrązowy, po skrystalizowaniu kolor miodu jest pomarańczowy. Miód posiada właściwości przeciwzapalne, rozgrzewające, antyseptyczne, stosowany jest w chorobach oczu, serca i układu pokarmowego.
Dzięki właściwościom upiększającym i wygładzającym miód stosowany jest jako składnik maseczek i peelingów.  

Zapraszam do sklepu z półproduktami kosmetycznymi i ziołami

http://sklepzrobswojkosmetykpl.pswebshop.com/




Źródło:
[1]https://hipokrates2012.wordpress.com,
[2]"Rośliny Lecznicze", A. Ożarowski, W Jaroniewski,


Komentarze

  1. Łał nie wiedziałam,że z wrzosu można robić miód.Mhh nad zatoką w lesie rośnie sporo wrzosu.Poczekam do następnego roku ze zbiorem świeżych kwiatów.

    OdpowiedzUsuń
  2. ja mam tyle wrzosu w pokoju ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. Zaskakujące ile można się dowiedzieć. :-) A słyszała Pani może yerbie? Ostatnio nawet kupiłam yerbę (polecam jak coś yerba mate sklep ) ale nie odważyłam się jeszcze spróbować, podobno warto.

    OdpowiedzUsuń
  4. Mam pytanko: w artykule jest napisane, że zbiór od września do sierpnia. Czy faktyznie zbieramy przez jesień i zimę czy to jakaś pomyłka? Bo jeśli tak to ciągle jeszcze mogę ruszyć na wrzosowiska i nazbierać��

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz