Macerat mleczanowo-glicerynowy z kwiatów tarniny do cery naczyniowej i chorób alergicznych

Wiosna to przepiękny czas kiedy przyroda budzi się do życia, warto wtedy korzystać  to co natura dała nam najlepszego, mowa tu o pączkach i kwiatach m.in tarniny, forsycji, jabłoni, bzu lilaka.  Świetnym pomysłem jest macerat glicerynowy z mleczanem sodu na bazie kwiatów tarniny,  który posłuży jako półprodukt kosmetyczny (do kremów, toników), który będzie przeznaczony do cery naczyniowej, stanów zapalnych oraz na trądzik różowaty.

Kwiaty tarniny zawierają:
  • flawonoidy (kemferol, afzelina /afzelin/, kwercetyna, awikularyna), nitrylozydy (prunazyna, amigdalina), - działają przeciwzapalnie i uszczelniają na naczynia krwionośne.
  • antocyjany-obniżają ciśnienie krwi, stężenie cholesterolu całkowitego, triglicerydów i „złego” cholesterolu LDL, a podwyższają stężenie „dobrego” cholesterolu HDL
  • kumaryny, 
  • fitosterole, triterpeny i kwasy fenolowe (kwas kawowy), olejek eteryczny.

Jakie właściwości posiadają kwiaty tarniny?

Przede wszystkim zwiększają ilość wydzielanego moczu, dlatego poleca się stosować napar z kwiatów w problemach z układem moczowym i nerkami, dodatkowo uszczelniają naczynia krwionośne, mają działanie pobudzające przemianę materii, łagodnie działają przeczyszczająco, a ponadto  napar stosuje się w chorobach alergicznych, w stanach zapalnych siatkówki oka, zaś zewnętrznie można stosować w trądziku różowaty, na stany zapalne skóry i na cerę naczyniową.Kiedy zbierać?


Kwiaty tarniny najlepiej zbierać na początku kwitnienia, nie wiem jak w pozostałej części Polski, ale na suwalszczyźnie tarnina jeszcze nie kwitnie (26.04.2017).

Preparaty z kwiatów tarniny


Herbata z kwiatów tarniny
1-2 łyżki suszonych rozdrobnionych kwiatów należy zalać 1 szklanką wrzącej wody, parzyć pod przykryciem 30-45minut, przecedzić. Wypić w ciągu dnia 1-2 szklanki naparu. (źródło).

Macerat mleczanowo-glicerynow na bazie pączków i kwiatów tarniny.
Ja postanowiłam zrobić macerat ze świeżych pączków i kwiatów tarniny na bazie gliceryny roślinnej, wody destylowanej i spirytusu zainspirowana wpisem od Emilii z Ziołowego Uroczyska.

Przepis na macerat z kwiatów tarniny
  • 20g pączków śliwy tarniny,
  • 50g gliceryny roślinnej tutaj
  •  50g mleczanu sodu kupisz tutaj
  • 100g wody destylowanej, kupisz tutaj
  • 100g spirytusu,
Wykonanie:
1. Kwiaty i pączki drobno kroimy lub miksujemy wkładamy do wyparzonego słoja i zalewamy ciepłym spirytusem ( 40 oC);

2. Glicerynę i wodę łączymy i podgrzewamy również do temperatury 40 C - wlewamy do słoja z ziołami;

3. Słój zakręcamy i odstawiamy na 14 dni w ciepłe miejsce po czym przecedzamy i nasz glicerynowy ziołowy ekstrakt gotowy do stosowania w przeróżnych kosmetykach.

https://www.sklep.zrobswojkosmetyk.pl/Ekstrakt glicerynowy będzie bogaty we flawonoidy, kumaryny, kwasy organiczne który można stosować do kremów, toników domowej roboty z przeznaczeniem do cery naczyniowej, chorób alergicznych, stanów zapalnych, na trądzik różowaty.

Macerat glicerynowy posłuży mi jako półprodukt do tworzenia kremów, maści oraz toników), a Wy co zrobicie? Ponadto mleczan sodu  ma działa silnie nawilżająco (polecany do każdego rodzaju cery, szczególnie do kosmetyków przeznaczonych dla cery skłonnej do podrażnień) a także reguluje odczyn kosmetyków.

Źródła:
[1] http://rozanski.li/31/kwiat-tarniny-niedlugo-zakwitnie/
[2] http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/domowa-apteczka/tarnina-wlasciwosci-lecznicze-i-zastosowanie-tarniny_37210.html
[3]http://zrobswojkosmetyk.blogspot.com/2015/08/zioowy-ekstrakt-glicerynowy-zrob-swoj.html#.Vx5qSXospVd
[4]http://medycyna-alternatywna.wieszjak.polki.pl/tarnina-zapomniany-surowiec-leczniczy,przyrodolecznictwo-artykul,10372691.html
[4] Naturalna Apteka Ziołowa, E. Kuźniewski, J. Augustyn-Puziewicz.

Komentarze

Prześlij komentarz