Sezon na zbiór jemioły czas rozpocząć

Jemioła to fascynująca roślina, która rzuca się w oczy najbardziej zimą, gdy opadną liście z drzew i widać  zielone kępy na gałęziach drzew.  Jemioła to wiecznie zielony, półpasożytniczy krzew z rodziny gązewnikowatych, znana od Europy po Azję północną, którą najczęściej można spotkać na topolach, brzozach, lipach, wierzbach, na nawet drzewach owocowych. Jemioła to źródło wielu substancji aktywnych, które mają głównie działanie przeciwnowotworowe, przeciwmiażdżycowe, dodatkowo można stosować maść z jemioły na problemy skórne. Zapraszam na post.

Jak wcześniej wspomniałam jemioła jest półpasożytem, która jest rozsiewana przez ptaki, żywiące się jagodami.W ydalane pesteczki przylepiają się do drzewa, wytwarzają kiełki, które przebijają korę i wrastają w tkankę żywiciela, czerpiąc z niego soki odżywcze. [1]

Właściwości jemioły 

Właściwości i skład jemioły zależy mocno od żywiciela na którym bytuje jemioła, spore znaczenie ma również czas zbioru surowca.

Głównym związkiem występującym w jemiole są glikoproteiny zwane lektynami, które działanie immunostymulujące, poprawiają odporność na zakażenia bakteryjne, co zmniejsza prawdopodobieństwo rozwoju nowotworowego [1]. Ponadto jemioła ma działanie przeciwdepresyjnie i przeciwbólowe [4].

Jemioła ma również działanie diuretyczne i hipotensyjne (obniżają ciśnienie krwi) -powoduje to rozszerzanie naczyń krwionośnych, z tego też powodu można spotkać jemiołę w mieszankach ziołowych i preparatach nasercowych obniżających ciśnienie. [2]

Zbiór jemioły

Jemiołę zbiera się od grudnia do marca, zbierając szczyty pędów jemioły o niezdrewniałej łodydze. [5]

Jakie preparaty można sporządzić z jemioły

  • Zimne maceraty wodne lub olejowe
Preparaty z jemioły, które będą zachowywać hipotensyjne (obniżające ciśnienie) działanie to tylko i wyłącznie zimne wyciągi olejowe lub wodne ze świeżego lub suchego ziela( suszone krótko w temperaturze poniżej 40C).


"Wykorzystuje się ziele jemioły wraz z owocami - Herba Visci cum Fructuosi (FP I, II, III, IV et V), które zbiera się od marca do kwietnia; surowiec długo schnie przez co traci swe właściwości lecznicze, dlatego też należy go suszyć w lekko ogrzanym piekarniku (do max 40o C, nie w wyższej!) oczywiście otwartym. Susz po zmieleniu należy przechowywać w światłoszczelnym opakowaniu".

Działanie preparatu: uspokajająco, lekko nasennie, na sercowo, żółciopędnie, moczopędnie; regulują wypróżnienia i przemianę materii, zapobiegają powstawaniu miażdżycy.

  • Gorące wyciągi wodne lub zimne alkoholowe
Słaby alkohol i wino  unieczynnią niektóre związki jemioły, jednak również mają działanie lecznicze. 

Działanie preparatu: jedynie rozkurczowo, działa lekko przeciwmiażdżycowo, przeciwkrwotocznie, żółciopędnie, moczopędnie, regulująco na metabolizm i wypróżnienia oraz uspokajająco. [3]

Przykładowe preparaty z jemioły:

 


Przepisy pochodzą ze strony: O jemiole raz jeszcze

Maść jemiołowa – Unguentum Visci
na guzy rakowe, a także na oporne kłykciny można sporządzić samodzielnie.
W tym celu świeże owoce jemioły należy rozcierać w moździerzu z olejem rycynowym Oleum Ricini, lanoliną (lanolinum, lub Linomag), niewielką ilością gliceryny (glicerolum; nie dawać więcej niż 1 łyżkę na 50 g owoców) oraz z roztworem soli fizjologicznej (dostępna w aptekach) – Natrium chloratum – solutio 0,9% (potrzeba około 2 łyżki roztworu na 50 g owoców). Maść powinna być 50%. Uciera się trudno i jest lepka oraz ciągnąca. Przechowywać w lodówce. Zmiany smarować 3 razy dziennie. [4]


Przepisy pochodzą ze strony:  Fitoterapia

Macerat jemiołowy – Macerati Visci:
2-3 łyżki świeżego lub suchego ziela zalać 200 ml wody przegotowanej o temp. pokojowej; przykryć; odstawić na 8 godzin; przecedzić.
Pić 3-4 razy dz. po 100 ml; dzieci ważące 15-20 kg - 21-28,5 ml, 25-30 kg - 35,7-42,8 ml. 35-40 kg - 50-57 ml, 45-50 kg - 64-71 ml, 55-60 kg - 78,5-85,7 ml, 3-4 razy dz.

Syrop jemiołowy
- Sirupus Visci:
pół szkl. mielonego świeżego ziela (może być w ostateczności suche) zalać 200 ml przegotowanej wody o temp. pokojowej; przykryć i odstawić na 12 godzin (nie dłużej!, bo zakiśnie); przecedzić. Na każde 100 ml wodnego zimnego wyciągu dać 100 ml miodu, wymieszać. Zażywać 3-4 razy dz. po 30 ml.

Wyciąg olejowy - Oleum Visci:
pół szkl. świeżego zmielonego ziela lub suszu zalać 100 ml oleju o temp. pokojowej; wytrawiać 14 dni w ciemnym miejscu; przefiltrować. Zażywać 3 razy dz. po 1 łyżce.[3]                Oleje i inne składniki potrzebne do sporządzenia domowych preparatów z jemiołą
                                                                 kupicie Tutaj:
http://sklepzrobswojkosmetykpl.pswebshop.com/


[1]http://www.panacea.pl/articles.php?id=168
[2]http://www.panacea.pl/articles.php?id=2803
[3]http://www.rozanski.ch/fitoterapia2.htm
[4]http://rozanski.li/400/jemiola-viscum-raz-jeszcze/
[5]Rośliny Lecznicze i ich praktyczne zastosowanie, A.Ożarowski, W.Jaroniewski

Komentarze