Sok z Brzozy-Poznaj jego lecznicze właściwości.
Sok z Brzozy pozyskiwany z pnia to bomba witaminowa i soli mineralnych, która wzmacnia siły organizmu i reguluje przemianę materii. Sok z brzozy poleca się osobom cierpiących na anemię,  rekonwalescentom osłabionym chorobą, osobom starszym, mało odpornym, świetnie działa jak izotonik. Sok z brzozy wskazany jest w chorobach nerek, zaś w medycynie naturalnej stosuje się w leczeniu  takich chorób jak: artretyzm, podagra, szkorbut, anemia, ciężko gojące się rany, wrzody, angina i egzemy.
 

Jak pozyskiwać i kiedy zbierać Sok z Brzozy:

Sok z brzozy należy zbierać wczesną wiosną, kiedy soki zaczynają krążyć w pniu drzewa, należy to robić do momentu pojawienia się pierwszych listów na drzewie. Przełom marca/kwietnia to odpowiednia pora na zbiór soku.

Najprościej uzyskać sok z pnia brzozy. Należy wtedy:
 • wywierć w pniu drzewa kilkucentymetrowy otwór,
 • włożyć plastikową rurkę,
 • umieścić drugi koniec rurki w naczyniu, do którego będzie spływał sok,
 • po napełnieniu naczynia należy zabezpieczyć otwór w drzewie pastą ogrodniczą.
Tak uzyskany sok z brzozy należy przechowywać w lodówce nie dłużej niż 2-3 dni [1]


Skład soku z brzozy i smak:

Sok z brzozy ma lekko słodkawy zapach-dzięki zawartościcukrów prostych. Sok tego drzewa jest bogaty witaminy i mikroelementy. W jego składzie znajdziemy m.in.: kwas cytrynowy, kwas jabłkowy, wapń, fosfor, potas, magnez, żelazo, witaminy z grupy B, miedź, związki żywiczne oraz garbniki.[2]

[2]http://www.sok-z-brzozy.baza-wiedzy.com/

 Jak działa Sok z Brzozy?
 • Stymuluje układ immunologiczny zwiększając odporność na zakażenia.
 • Wskazany jest w chorobach nerek. Poprawia ich zdolność filtracyjną, pobudza wydalanie moczu, wypłukuje z przewodów moczowych złogi, zapobiegając tym samym tworzeniu się kamieni moczowych.
 • Cukry proste zawarte w soku brzozowym są też składnikami prebiotycznymi, ułatwiającymi wzrost i rozwój symbiotycznej mikroflory układu pokarmowego.
 • Wpływają regulująco na gospodarkę wodno-elektrolitową i kwasowo-zasadową ustroju. 
 • Pełnić funkcje napoju energetyzującego i izotonicznego dla osób ciężko pracujących psychicznie i fizycznie, intensywnie uprawiających sport. 
 • W medycynie ludowej stabilizowany alkoholem salicylowym stosowano do przemywania skóry twarzy i szyi,
 • Okład na oczy, nawilża i odżywia delikatną skórę wokół oczu i zmniejszają cienie i worki pod oczami.
 • W medycynie naturalnej sok z brzozy pomaga w leczeniu takich chorób jak: artretyzm, podagra, szkorbut, anemia, ciężko gojące się rany, wrzody, angina i egzemy.

https://www.sklep.zrobswojkosmetyk.pl/


Jak konserwować sok z brzozy
Sok brzozowy pozyskany samodzielnie można konserwować cukrem, alkoholem, sorbinianem potasu lub przez pasteryzację. Dobrym rozwiązaniem jest także mrożenie świeżego soku brzozowego w określonych porcjach (np. w woreczkach). Zachowuje wtedy w pełni swoją wartość.[3]


[1]poradnikzdrowie.pl
[2]http://www.sok-z-brzozy.baza-wiedzy.com/

[3] http://rozanski.li/199/sok-z-brzozy-succus-betulae/

Komentarze