Domowa maseczka ziołowa na problemy skórne

Łapiąc chwilę oddechu od codziennych spraw, pracy w końcu zrobiłam maseczkę ziołową, która już dłuższego czas chodziła mi po głowie.


Maseczkę sporządziłam z następujących ziół ( na zdjęciu od lewej)
  • koszyczków krwawnika
  • ziela nostrzyka
  • ziela dymnicy pospolitej Maseczka  ma zastosowanie zewnętrzne w chorobach skórnych, czyrakach, stanach zapalnych, świądzie. Mam cerę mieszaną, a więc z tego tytułu rozszerzone pory, chciałam zobaczyć czy maseczka  pomoże mi  w walce z rozszerzonymi porami.

Zioła zebrałam na łące i suszyłam kilka dni w warunkach naturalnych w  temperaturze ok. 28-30C, w zaciemnionym i przewiewnym miejscu.Krwawnik

Zewnętrznie  stosuje się ziele krwawnika do okładów w stanach zapalnych. Lepiej jednak nadają się do tego kwiaty krwawnika, bogatsze w olejek eteryczny i flawonoidy.

Nostrzyk

Świeże ziele nostrzyka posiada wiązania glikozydowe, które w czasie suszenia rozpadają się  tworząc kwas kumarynowy, ten laktonizuje do kumaryny, która odpowiada za przyjemny zapach świeżego siana. Zapach jest bardzo intensywny i 'słodki'. Nostrzyk zawiera flawonoidy, garbniki i sole mineralne. Za właściwości lecznicze odpowiada nostrzyk żółty, który zdecydowanie jest rzadszy niż biały i jak na złość rośnie, tuż przy drogach, dlatego nie tak łatwo było dla mnie pozyskać ziele żółtego nostrzyka wolnego od ołowiu i innych metali ciężkich.

Zewnętrzne przetwory nostrzyka  działają odmiękczająco, przyśpieszają gojenie ran, owrzodzeń, czyraków. Często stosuje się jako środek kosmetyczny do zmywania twarzy.


Dymnicę opisałam tutaj,

Przygotowane zioła skruszyłam w moździerz, następnie przeniosłam do emaliowanego garnka, zioła zalałam letnią wodą, wodę doprowadziłam do wrzenia i gotowałam przez kilka minut, tak, żeby zioła zmiękły, i nie uciekło z nich to co najlepsze.

Po ostudzeniu, zioła wraz z  małą ilością wody ziołowej wymieszałam w moździerzu, za wypełniacz posłużyła mi mąka. Mąkę należy dodawać, tak aby uzyskać konsystencję papki. Pozostały odwar najlepiej zlać do słoiczka i włożyć do lodówki,  jest to idealny tonik do przemywania twarzy.Papkę należy równomiernie rozprowadzić na twarzy, po ok 10 minut,  zmyć letnią wodą, a twarz można przetrzeć uzyskanym wcześniej odwarem.

Maseczka ziołowa ma lekkie właściwości ściągające, zastosowane zioła do maseczki zawierają garbniki, które odpowiadają za ten efekt, dodatkowo mają właściwości przeciwgrzybiczne, antybakteryjne. Garbniki w zetknięciu z błoną śluzową lub skórą, tworzą wraz z białkiem delikatną, ale nieprzepuszczalną barierę przed wirusami i bakteriami. Bariera ta chroni również przed utratą wody i pomaga w łatwiejszym gojeniu rany. 

Po już pierwszym  zastosowaniu maseczki zauważyłam zmniejszenie porów, a cera była zdecydowanie gładsza. Maseczka kosztowała mnie tylko czas pracy plus koszt mąki i wody :). Zdecydowanie polecam maseczki ziołowe.

Komentarze

  1. Nigdy podobnej nie robiłam, ale podiba mi się! Muszę spróbować

    OdpowiedzUsuń
  2. Niespotykana - i trzeba sobie trochę trudu zadać, żeby znaleźć składniki :D Koniecznie zgłoś ją do konkursu https://www.facebook.com/PiekneiStylowe/photos/a.417947555043842.1073741828.413004378871493/470855293086401/?type=1&theater

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz